⚙️ Specifications:
|
Color |
Black/Yellow/White/Grey |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Model |
Miyoo Flip |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
CPU |
cortex-A55 1.8 Ghz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Screen |
3.5 inch IPS(640×480) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
RAM |
1GB |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
System |
linux |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
WIFI |
2.4G/5G |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Battery |
3.7V 3000mAh |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Sensor |
Vibration Motor |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 in |
| Brand Name | MIYOO |
| Supporting Language | Traditional Chinese Style |
| Category | Handheld Game Players |
| Games included | 4500+ |
| High-concerned chemical | None |
| Display Size | 3.5" |
| Origin | Mainland China |
| Screen Resolution | 640×480 |
| Games Type | Retro Games |
| Battery Included | Yes |
| Hall Effect | No |
| Battery Capacity[mAh] | 3000 |
| External Controller Interface | Type-C |
| Package | Yes |
| HDMI | MINI HDMI |
| Bluetooth-compatible | No |
| Type of devices | Other |
| Operating System | Linux |
| Screen Type | IPS |
| Height[mm] | 25.4 |
| Input/Output | USB |
| Expandable storage | Support extension |
| Certification | CE |
| Color Display | Yes |
| Recommended age | 6+ |
| Width[mm] | 81.3 |
| Depth[mm] | 83.8 |
| Charging Interface Type | Type-C |
| Communication | Wi-Fi |
| RGB lighting joysticks | No |
| WIFI | Yes |
| CPU | cortex-A55 1.8 Ghz |
| RAM | 1GB |
Scroll To Top
Login
Get access to your Orders, Wishlist and Recommendations.
Signup
Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our privacy policy.
Select at least 2 products
to compare




















Reviews
There are no reviews yet.